Přírodní park Česká Kanada

Česká Kanada je přírodní park v jihovýchodních Čechách rozprostírající se jihovýchodně od Jindřichova Hradce na jihovýchodním cípu Českomoravské vrchoviny, ohraničený přibližně městy Kunžakem, Českým Rudolcem, Slavonicemi, Novou Bystřicí a Jindřichovým Hradcem. Právě pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny a rozsáhlé lesní porosty, i pro poněkud sychravější podnební ráz, je tato oblast nazývána příznačně Českou Kanadou. Tento přírodní park rozprostírající se v kraji na historickém pomezí Čech a Moravy je oblíbeným místem turistů a cykloturistů, na které zde čeká řada přírodních zajímavostí i historických pamětihodností. Česká Kanada není osamocený přírodní celek. Z jedné strany navazuje plynule na další části Vysočiny, na jihu sousedí s rakouským krajem Waldviertel a kousek je to i do kraje rybníků na Třeboňsku.

Přírodní park Česká Kanada byl vyhlášen roku 1994. Sleduje zachování maxima přírodních krás a hodnot a vysoké kvality životního prostředí. Má mimořádný význam v územním systému ekologické stability a v neposlední řadě jsou důležité i jeho vodohospodářské funkce. Nejvýznamnějšími vodními toky jsou Koštěnický potok, řeka Dračice a Hamerský potok. Českou Kanadou také probíhá hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj. Nejvyšším vrcholem České Kanady je Vysoký kámen (738 metrů nad mořem), průměrná nadmořská výška se pohybuje mezi 550 až 650 metry. K západnímu okraji České Kanady se přimyká menší přírodní park Homolka - Vojířov (40,5 ha), který dále na západ a jihozápad přechází v CHKO Třeboňsko.

Česká Kanada je krajina s osobitým kouzlem a atmosférou. Odměnou za čas, který zde strávíte, vám budou nejen mnohá setkání s historií, ale také klikaté lesní pěšiny s vůní hub, tajuplná skaliska, rozlehlé prosluněné rybníky a řada dalších nádherných scenérií.

Česká Kanada je vhodnou oblastí zejména pro turistiku šetrnou k životnímu prostředí. Absence těžšího průmyslu široko daleko, řidší osídlení a donedávna nepřístupné hraniční pásmo umožnily zachovat jedinečnost a čistotu zdejší krajiny. Je pouze na nás, zda se k ní budeme chovat tak, jak si zaslouží. Množství zdejších rybníků je často využíváno pro letní rekreaci, rybaření i sporty, ráz krajiny pak tuto oblast předurčuje pro pěší i cyklistické toulky přírodou, sběr lesních plodů, návštěvu památek a nejrůznější sporty, ale také pro klidnou rekreaci v krásném prostředí jihovýchodních Čech.

Celé území je malebným kouskem zalesněné a na vodní plochy bohaté krajiny s velikým přírodním potenciálem, které láká zejména k aktivnímu odpočinku, ale také ke klidné rekreaci a v neposlední řadě i ke sběru hojně rostoucích lesních plodů či rybolovu. Ten, kdo chce načerpat skutečnou sílu a klid v krásné přírodě plné lesů, rybníků, kopců, říček a potoků, je zde na správném místě. Na své si přijdou ale také ti, kteří se rádi toulají okolo architektonických památek, vždyť v dosahu jsou takové skvosty jako Jindřichův Hradec, Landštejn a Slavonice, daleko to není ani do Telče či na Červenou Lhotu.

Česká Kanada však není přitažlivá pouze v létě pro turistiku, koupání, kola, golf či návštěvu památek, ale i v zimě. Pro své mírně drsnější podnebí a vyšší nadmořskou výšku má velmi dobré sněhové podmínky. Není sice typickou lyžařskou oblastí a nelze spoléhat na nějakou stabilnější síť lyžařských tras, ale na běžkách si zde můžete přijít na své. Lyžařské vleky jsou zde zatím pouze u Nové Bystřice.

Česká Kanada se také může pochlubit jedním unikátem a tím je úzkorozchodná trať vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, která se jako had vine západní a střední částí České Kanady. Tato úzkokolejka o rozchodu 760 mm patří mezi technické a historické pamětihodnosti naší republiky. Přispívají k tomu i pravidelně jezdící historické soupravy . Trasa je sice téměř dvakrát delší než po silnici, ale atmosféra a nádherné scenérie dávají zapomenout na čas. Svoji osobitou atmosféru mají i zastávky, ve kterých se jakoby zastavil čas.

Nevídanými možnostmi oplývá také zdejší kraj pro golfisty. Na uzemí Nové Bystřice a sousedního Rakouska se v těsné blízkosti nachází v nádherném prostředí 81 jamek.

Pozn.: Zdrojem většiny uvedených informací byly veřejně přístupné webové stránky.